روش مناسب هوشمندسازی

اگر شما یکی از کسانی باشید که به دنبال هوشمند کردن ساختمان یا منزل خود هستید احتمالا بعد از کمی جستجو به انبوهی از مدل های مختلف برخواهید خورد. در این شرایط اولین سوالی که به ذهن خطور می کند، انتخاب روش مناسب هوشمندسازی ساختمان می باشد.
اصولا پروژه های خانه هوشمند همیشه با چندین چالش مواجه بوده اند:

هزینه بسیار بالا

یکی از مشکلات هوشمند سازی ساختمان هزینه های بالای آن می باشد. معمولا برای کاهش هزینه های هوشمندسازی، بسیاری از سازندگان به برندهای بی کیفیت مراجعه می کنند که اصلا توصیه نمی شود.

کابل کشی های اضافی و بر اساس روش های غیر معمول

یکی از مشکلات سیستم های مبتنی بر سیم، نیاز به کابل کشی های اضافه می باشد که پیچیدگی، هزینه و زمان اجرای سیستم را به شدت افزایش می دهد.

عدم امکان اجرا بر روی بسیاری از ساختمان های ساخته شده

سیستم های مبتنی بر سیم، به جز در موارد معدود قابلیت پیاده سازی در ساختمان های ساخته شده را ندارند. از این رو تنها در زمان ساخت ساختمان می توان به این سیستم ها روی آورد.

تداخل روشهای کنترل اتوماتیک و دستی

در بسیاری از سیستم های موجود، در صورت خرابی و یا اشکال در ساختار هوشمند، امکان برگشت به سیستم سنتی وجود ندارد.

عدم امکان تغییر بعد از انجام کابل کشی ها

انعطاف پذیری بسیاری از سیستم موجود برای تغییرات احتمالی آینده، بعد از اجرای سیم کشی بسیار محدود می باشد.

عدم امکان گسترش تجهیزات در آینده

تکنولوژی هوشمندسازی یک تکنولوژی رو به رشد و در حال تغییر مداوم می باشد. به طوری که تجهیزات موجود حال حاضر قابل مقایسه با تجهیزات چند سال قبل نیستند. از این رو باید پیش بینی های لازم برای سیستم های آینده صورت پذیرد. متاسفانه بستر بسیاری از سیستم های موجود قابلیت محدودی در این زمینه دارند.

عدم سازگاری و همخوانی بسیاری از سیستم های موجود با یکدیگر

بسیاری از سیستم ها و تجهیزات موجود در بازار تنها با برند خودشان سازگاری دارند. در نتیجه نه تنها در حال حاضر، بلکه در آینده نیز مصرف کننده تنها بایستی از همان برند استفاده کند. برای حل این عیب، توصیه می شود که مصرف کننده تنها از برندهای استفاده کند که از یک پروتوکل (زبان مشترک) محبوب استفاده میکنند تا امکان استفاده از گستره تجهیزات وسیع تری فراهم شود.

در نهایت و با توجه به بحث های موجود توصیه می شود اولا از همه از برندهایی که تحت یک پروتوکل گسترده و محبوب می باشند استفاده شود. در ادامه با توجه به ساختار و ابعاد پروژه از برندهای بی سیم یا سیمی مناسب استفاده شود. برای واحدهای مسکونی توصیه می شود که از برندهای بی سیم معتبر تحت یک پروتوکل محبوب استفاده شود. تا هم از مزایای عدم نیاز به سیم کشی بهره برد و هم اینکه از قابلیت های سازگاری با برندهای دیگر، ساختار ساده، اجرای آسان، انعطاف پذیری بالا و حفظ امکان گسترش آینده بهره برد.
در مقاله بعدی به تفصیل درباره پروتوکل های محبوب و ساختارهای هوشمندسازی بی سیم بحث شده است.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.