خانه هوشمند بی سیم

خانه هوشمند بی سیم

خانه هوشمند بی سیم به روش هوشمندسازی گفته می شود که در آن از کابل یا سیم انتقال دیتا جهت برقراری ارتباطات استفاده نمی شود. این روش نقطه مقابل روش هوشمندسازی سیمی متداول می باشد که از سیم یا کابل برای ارتباط بین تجهیزات استفاده می شود. البته بایستی توجه شود که هر دو روش هوشمندسازی بی سیم و هوشمندسازی سیمی نیازمند سیم برق جهت برق رسانی هستند و تفاوت آنها در نیاز به سیم یا کابل انتقال دیتا می باشد.

خانه هوشمند بی سیم

چرا خانه هوشمند بی سیم:

خانه هوشمند بی سیم با توجه به محدودیت های روش های سیمی متداول و تقاضای بازار به سیستم هایی به وجود آمد که نیاز به سیم کشی اضافه را حذف کنند. محصولات یک سیستم خانه بی سیم قابل اجرا در هر مرحله از ساخت و قابل نصب در ساختمان های ساخته شده موجود را دارند. ضمن اینکه هوشمندسازی بسیاری از تجهیزات تنها به روش بی سیم قابل اجرا می باشد. دو عامل فوق مهمترین مزایایی روش های بی سیم می باشند.

استفاده از سیستم های خانه هوشمند بی سیم در مقایسه با روش های سیمی چالش ها و مشکلات خاص خود را دارد. مهمترین چالش های سیستم های خانه هوشمند بی سیم وجود نویز، اختلال، امنیت کمتر و محدودیت برد سیستم است که در پروتوکل های ابتدایی این سیستم مانند RF433 مشاهده می شود. در پروتوکل های پیشرفته تر خانه هوشمند مانند Zwave و Zigbee مشکلاتی مانند نویزپذیری، اختلال و محدودیت برد حل شده است. ضمن اینکه امنت سیستم نیز بطور چشمگیری بهبود یافته است.

مهمترین مزایای پروتوکل های Zwave و Zigbee عبارتند از:

  • امنیت بالا: سیستم های فوق از کدینگ پیچیده ای استفاده میکنند که نفوذپذیری و هک کردن این سیستم ها را بسیار دشوار می سازد.
  • قابلیت تشکیل شبکه مش: در این سیستم ها ماژول ها خود تقویت کننده سیگنال مربوط به ماژول های دیگر می شوند. در نتیجه هر چه تعداد تعداد ماژول ها افزایش یابد شبکه قویتری تشکیل می شود. وجود قابلیت مش باعث افزایش برد سیستم در عین حال کاهش مصرف انرژی سیستم می شود.
  • مصرف توان بسیار کم: پروتوکل های Zwave و Zigbee مصرف توان بسیار کمی دارند که باعث میگردد در تجهیزاتی که از باطری استفاده میکنند عمر باطری به چندین سال افزایش یابد. ویژگی فوق در سایر پروتوکل ها مانند wifi یا Bluetooth دیده نمی شود.

مزایای سیستم خانه هوشمند بی سیم مبتنی بر Zwave و Zigbee باعث رشد بسیار سریع این سیستم ها در سالهای اخیر شده است. در این میان سیستم های مبتنی بر Zwave بدلیل سازگاری بالاتر تجهیزات با یکدیگر بیشتر از Zigbee رشد داشته اند.

به دلیل مزایای خاص سیستم های هوشمند بی سیم مانند Zwave و Zigbee مفهوم اینترنت اشیا یا (IOT (Internet of Thing بیشتر روی بستر بی سیم در حال گسترش می باشد.

در مقالات تجهیزات خانه هوشمند بی سیم و ساختار یک خانه هوشمند بی سیم با تفصیل بیشتر درباره این نوع از سیستم ها صحبت شده است.

1 دیدگاه دربارهٔ «خانه هوشمند بی سیم»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by wp-copyrightpro.com