خانه هوشمند Z-wave

خانه هوشمند Z-wave

سیستم خانه هوشمند Z-wave یا Zwave یک پروتوکل ارتباطی بی سیم بین تجهیزات می باشد که عموما برای اتوماسیون خانگی استفاده می شود. Z-wave برای کنترل یکپارچه تجهیزات یک خانه هوشمند مانند کنترل روشنایی، HVAC، سیستم های امنیتی، سینمای خانگی، کنترل تردد و … استفاده می گردد. در حال حاضر بیش از 400 کمپانی تولیدکننده محصولات Zwave وجود دارد که همه آنها با یکدیگر کار می کنند. Z-wave بوسیله یک کمپانی دانمارکی به نام Zen-sys ایجاد شده که از سال 2008 کمپانی Sigma Design مالک آن شده است.

خانه هوشمند Z-wave

خانه هوشمند Z-wave

Z-wave برای ایجاد یک بستر ارتباطی قابل اعتماد، امن، دو طرفه، مصرف پایین انرژی و تاخیر کم برای دیتاهای با حجم کم تا حداکثر نرخ 100kbit/s طراحی شده است. برخلاف Wifi یا Bluetooth که برای انتقال حجم زیاد اطلاعات با نرخ بالا طراحی شده است، Zwave برای انتقال اطلاعات با حجم کم اما مصرف کم توان طراحی شده است. فاصله بین نودهای ارتباطی Zwave بین 30 تا 50 متر می باشد که میتواند تا 4 بار تقویت سیگنال بوسیله نودهای میانی صورت پذیرد. که یعنی این فاصله بین 120 تا 200 متر قابل افزایش است. در نتیجه Zwave برای کاربردهای خانگی کاملا مناسب می باشد.

فرکانس عملکرد Z-wave در حوزه آسیا و اروپا 868.42 MHz و در آمریکا 908.42 MHz می باشد که برخلاف Wifi، بلوتوث که در فرکانس 2.4GHz کار میکنند، فرکانس به مراتب خلوت تری می باشد. در سایر کشورها مانند استرالیا، روسیه و … بسته به مقررات مخابرات رادیویی فرکانس آنها متغیر می باشد.

ساختار شبکه Z-wave:

Z-wave از یک ساختار شبکه مش استفاده میکند، بدین صورت که ماژول ها علاوه بر ارسال و دریافت سیگنال مربوط به خود، سیگنال مربوط به سایر ماژول ها را تقویت میکنند، در نتیجه اگر به دلیل فاصله زیاد امکان ارتباط کنترلر مرکزی با یک ماژول امکان پذیر نبود ماژول های میانی به عنوان تقویت کننده ورد عمل شده و سیگنال را تقویت می کنند. این امر تا 4 بار میتواند صورت پذیرد و هر سیگنال تا 4 بار میتواند تقویت شود. در نتیجه این ساختار، برد سیستم در شبکه Zwave بسیار بیشتر خواهد شد.

خانه هوشمند Z-wave

ویژگی ها و مزایای سیستم خانه هوشمند Z-wave:

  • امنیت بسیار بالا: Z-wave از کدینگ بسیار پیچیده ای استفاده میکند که امنیت بسیار بالایی را تضمین میکند و هرگونه نفوذ و هک این سیستم بسیار پیچیده می باشد. Z-wave همچنین موفق به دریافت گواهی امنیتی UL1023 شده است که یکی از مهمترین تاییدیه های امنیتی می باشد.
  • مصرف انرژی کم: Z-wave مصرف انرژی بسیار پایینی دارد که باعث میشود تجهیزاتی که مبتنی بر باطری می باشند (مانند سنسورها) عمر باطری بالای 2 سال را تجربه کنند.
  • شبکه مش: قابلیت تشکیل شبکه مش که باعث افزایش برد سیستم در عین پایین نگه داشتن مصرف توان میشود.
  • بدون سیم کشی: عدم نیاز به سیم کشی باعث میگردد که Zwave قابلیت اجرا در هر ساختمانی را داشته باشد. یکی از شعارهای Z-wave بدون سیم کشی بدون محدودیت می باشد     No Wire No Limit
  • ارتباط دو طرفه و سرعت بالا: Zwave ارتباط امن دوطرفه و بسیار سریع به همراه تاخیر بسیار پایینی را فراهم میکند.

تفاوت Z-wave با پروتوکل های بی سیم دیگر:

سیستم خانه هوشمند (یا پروتکل) Zwave در مقایسه با Wifi و Bluetooth مصرف توان بسیار پایینی دارد ضمن اینکه قادر به تشکیل شبکه مش می باشد. در مقایسه با پروتوکل RF433 سیستم خانه هوشمند Z-wave امنیت بسیاربالاتری دارد. در واقع در بسیاری از سیستم های خانه هوشمند مبتنی بر سیستم بی سیم RF433 تداخل مشاهده میشود که ضعف بسیار بزرگی می باشد.

برندهای موجود در Z-wave :

بیش از 400 شرکت تولید کننده محصولات Z-wave می باشد که معروفترین آنها عبارتند از Nodon، McoHome، Remotec، Aoenla، Zipato، Fibaro، Vera و …. . اخیرا کمپانی های Samsung و Nokia نیز به اتحادیه Z-wave پیوستند تا محصولات خانه هوشمند خود را برمبنای Z-wave تولید کنند.  Z-wave سازگاری بسیار بالایی را برای محصولات ارائه میدهد و تقریبا همه محصولات ارائه شده از برندهای مختلف با یکدیگر سازگاری دارند.

هزینه و قیمت تجهیزات Z-wave:

هزینه خانه هوشمند Z-wave نسبت به کیفیت ارائه شده، بسیار مناسب می باشد. هزینه هوشمندسازی با Z-wave تقریبا برابر با Zigbee می باشد اما به نسبت تجهیزات استاندارد KNX، ارزانتر و مقرون به صرفه تر می باشد.

جایگاه Z-wave در صنعت خانه هوشمند:

در چند سال اخیر سیستم خانه هوشمند Z-wave بخاطر مزایایی که دارد رشد بسیار سریعی داشته است. قابلیت ارتقا بصورت نامحدود در آینده، عدم وجود محدودیت های برندهای سیمی (نیاز به بسترسازی خاص)، قابلیت اجرا در ساختمان های موجود و قیمت مناسب از جمله مزایای این سیستم می باشد. در حال حاضر بعد از سیستم خانه هوشمند مبتنی بر KNX که بیشترین ضریب نفوذ را در دنیا دارد، Z-wave رتبه دوم را دارد. KNX بیشتر مورد علاقه تولیدکنندگان اروپایی می باشد درحالیکه در آمریکا Z-wave( به همراه Zigbee) مورد توجه می باشد. همچنین Z-wave (به همراه Zigbee ) بدلیل عدم نیاز به سیم کشی بشدت مورد علاقه تولیدکنندگان محصولات اینترنت اشیا IOT می باشد.

3 دیدگاه دربارهٔ «خانه هوشمند Z-wave»

  1. سلام در حال حاضر در ایران با این تکنولوژی چه شرکتهایی فعالیت مکنند

  2. ناشناس

    سلام شماره جهت چندتاپرسش به شماره ۰۹۱۱۹۷۴۰۷۴۰لطفاارسال کنیدایمل ندارم

  3. سلام .بهترین برند موجود روی پروتکل zwave در اروپا و ایران فیبارو می باشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by wp-copyrightpro.com