نمای خانه هوشمند بی سیم

ساختار یک خانه هوشمند بی سیم

قبل از اینکه بخواهیم در باره ساختار یک خانه هوشمند بی سیم صحبت کنیم اجازه دهید مختصری درباره اجرای سیستم های هوشمند مبتنی بر سیم توضیحاتی دهیم. اجرا و پیاده سازی خانه هوشمند به دو دسته کلی سیستم های سیمی و سیستم های بی سیم امکان پذیر است. در هوشمندسازی به روش سیمی می بایست کلیه سیم کشی های ساختمان اعم از روشنایی، سنسورها ، پرده ها و … در یک تابلو برق تجمیع گردد. در این حالت شاهد حجم بسیار زیاد سیم کشی ها و اجرای مشکل خواهیم بود و همچنین در پروژه های به پایان رسیده نیز امکان پیاده سازی این سیستم وجود ندارد.

مشکلات سیم کشی

درباره خانه هوشمند بی سیم:

مشکلات اجرای سیستم های سیمی و محدودیت های آنها، شرکت های تولیدکننده خانه هوشمند را به سمت استفاده از سیستم های هوشمند بی سیم سوق داده است. تاکنون ساختارهای مختلفی برای سیستم های هوشمند بی سیم ارائه شده است که شامل پروتوکل های مانند Wifi، Z Wave، Zigbee و RF433 می باشد. در میان اینها، که در حال حاضر محبوب ترین آنها سیستم های بی سیم مبتنی بر پروتوکل زدویو (Z Wave) است. مشخصه اصلی فناوری Zwave استفاده از چیپ های الکترونیکی، استاندارد و ایمن برای ارسال و دریافت دستورات کنترلی از طریق فناوری بی سیم برای هوشمند سازی خانه و ساختمان می باشد. ارتباطات تجهیزات با استفاده از این پروتکل مشابه ارتباطات شبکه های کامپیوتری بوده و از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار می باشد.

نمای خانه هوشمند بی سیم

در حال حاضر پروتوکل Zwave (زدویو یا زیویو) بدلیل امنیت بالا، ارتباطات دوطرفه، مصرف بسیار پایین انرژی، قابلیت تشکیل شبکه مش و عدم تداخل محبوب ترین سیستم بی سیم خانه هوشمند می باشد که قابلیت ها و امکانات منحصر به فردی را ارائه می کند. مهمترین مزایای استفاده از پروتوکل Z Wave به منظور هوشمندسازی عبارتند از:

 • امکان کنترل و مشاهده وضعیت ساختمان از تمام دنیا
 • بدون نیاز به سیم کشی و هرگونه تخریبی در خانه
 • قابل اجرا در ساختمان های در حال ساخت و ساخته شده
 • سیستم ارتباطی امن، استاندارد و قابل اطمینان
 • مشارکت بیش از 300 کمپانی سازنده و تنوع بسیار گسترده محصولات
 • قابلیت ارتقا و اضافه نمودن بدون محدودیت محصولات در آینده

ساختار یک خانه هوشمند بی سیم:

هر ساختار هوشمند شامل مجموعه ای از حسگرها، عملگرها و مغر متفکر می باشد. بطور مثال یک انسان دارای حواس پنج گانه (شامل بینایی، چشایی، بویایی لامسه و شنوایی) می باشد که نقش حسگر یا سنسور را برعهده دارند. همان انسان دارای دست، پا و سایر اندام های عملیاتی می باشد که بنا به فرامین رسیده دستوارت را اجرا می کند و در واقع نقش عملگر را بر عهده دارند. مغر انسان اطلاعات محیط را از حواس پنج گانه دریافت میکند و بعد از تجزیه تحلیل به عملگرها ارسال می کند. همانند انسان، تجهیزات هر خانه هوشمند استاندارد شامل 3 دسته عملگرها، سنسورها و مغر متفکر می باشد.

ساختار خانه هوشمند بی سیم

 • عملگرها شامل رله ها، ماژول های پرده برقی، ترموستات ها، فرستنده ها IR و … می باشد که وظیفه اجرای فرامین دریافتی را برعهده دارند.
 • سنسور ها شامل سنسور تشخیص حرکت، دما، شدت نور، شدت رطوبت، تشخیص دود و … می باشند که وظیفه جمع آوری اطلاعات و ارسال آن به کنترلر مرکزی به منظور تصمیم گیری را ارسال می کنند.
 • کنترلر مرکزی که مانند مغر متفکر سیستم بعد از اطلاعات دریافتی از سنسورها و تجزیه تحلیل آنها؛ دستورات لازم را به سنسورها ارسال می کند.

ساختار یک خانه هوشمند بی سیم

تجهیزات خانه هوشمند الکام عبارتند از:

دسته اول: کنترلر مرکزی هوشمند

 1. کنترلر فیبارو 2 (Fibaro Home Center 2)
 2. کنترلر فیبارو لایت (Fibaro Home Center Lite)
 3. کنترلر ورا اج (Vera Edge)
 4. کنترلر ورا پلاس (Vera Plus)
 5. کنترلر زیپاتو (Zipabox)

دسته دوم: عملگرها

 1. رله های خاموش و روشن
 2. دیمر روشنایی
 3. ماژول رنگین کمان RGBW
 4. لامپ رنگین کمان RGBW
 5. پریز هوشمند
 6. ماژول کنترل موتور پرده برقی، کرکره و ..
 7. ترموستات هوشمند
 8. فرستنده IR
 9. آژیر هوشمند
 10. قفل در هوشمند
 11. سیستم صوتی هوشمند

دسته سوم: سنسور ها

 1. سنسور چندکاره تشخیص حرکت، دما، نور، رطوبت، لرزش، اشعه فرابنفش
 2. سنسور در و پنجره
 3. سنسور دود و آتش
 4. سنسور نشت آب
 5. سنسور مبدل همه کاره

4 دیدگاه دربارهٔ «ساختار یک خانه هوشمند بی سیم»

 1. ناشناس

  باسلام
  مطلب جالبی بود.
  لطفا کمی بیشتر درباره محصولات خودتان و Zwave توضیح دهید.
  ضمنا توضیحی درباره قیمت و هزینه تجهیزات هم بنویسید.
  باتشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by wp-copyrightpro.com