پروتوکل های هوشمندسازی

برای مقایسه بهترین راهکار هوشمندسازی بگذارید ابتدا مقایسه ای بین پروتوکل های موجود داشته باشیم. محبوب ترین پروتوکل های حال حاضر دنیا شامل سه پروتوکل KNX، Zigbee و Zwave می باشد.

پروتوکل KNX:

تفاوت بنیادی پروتوکل KNX با دو پروتوکل دیگر در روش انتقال داده است که به کمک کابل انجام می شود. بر خلاف Zigbee و Zwave  که نیاز به سیم کشی ندارند و قابلیت نصب آنها حتی پس از ساخت بنا و چیدن وسایل نیز امکان پذیر می باشد، در پرتوکول KNX  به هیچ وجه چنین امکانی وجود ندارد و علاوه بر هزینه بالای سیم کشی و نصب، امکان هیچ گونه تغییری پس از اجرا وجود ندارد.

ایراد دیگری که به پروتوکول KNX نسبت به Zwave در خانه هوشمند وارد است، عدم نصب آن بر بستر سیم کشی سنتی می باشد. پروتوکل KNX نیازمند سیم کشی مخصوص به خود بوده که قبل از ساخت بنا می بایست پیش بینی آن انجام شود و اگر به هر دلیل یکی از ماژول ها دچار اشکال شود تا زمانی که آن ماژول تعمیر و یا تعویض نشود به هیچ عنوان کنترلی بر آن قسمت وجود نخواهد داشت و این در حالی است که در پروتوکل Zwave در صورت بروز مشکل کلید هوشمند تا رفع ایراد می تواند با کلیدهای سنتی جایگزین شود.

پروتوکل Zwave:

پروتوکل Zwave یک پروتوکول ارتباطی بی سیم می باشد که برای مصارف اتوماسیون خانگی و خانه و ساختمان های هوشمند طراحی گردید. این پروتوکل بر پایه ارسال اطلاعات به صورت کاملا بی سیم و به کمک امواج رادیویی با مصرف انرژی کم بنا نهاده شده است. سرعت ارسال اطلاعات در پروتوکول Zwave به 100 کیلوبیت در هر ثانیه می رسد و بردی به طور میانگین به شعاع 30 متر را پوشش می دهد.

این پروتوکول بر پایه علم و تکنولوژی جدید در سال 2008 طراحی و گسترش داده شد و تاکنون توسط بیش از 250 تامین کننده بزرگ قطعات الکترونیکی مورد تایید و استفاده قرار گرفت به طوری که هم اکنون از محبوب ترین و استانداردترین پروتوکل های مورد استفاده در اروپا و آمریکا در زمینه اتوماسیون خانگی و خانه هوشمند می باشد می باشد.

کمپانی های بزرگی از جمله Fibaro، Zipato، AOen Lab به همراه 250 کمپانی بزرگ و بنام دیگر از سراسر جهان با امضای قراردادی کنسرسیومی با نام Z-Wave Alliance را تشکیل دادند و متعهد به پیشبرد و تولید وسایلی بر پایه پروتوکل Zwave برای کاربردهای خانه هوشمند شدند.

پروتوکل Zigbee:

پروتوکل Zig-Bee نیز به جز در برخی موارد جزئی تفاوت چندانی با پرتوکول Zwave ندارد و هر دوی آنها در اروپا وآمریکا از محبوبیت بالایی برخوردارند. ایراد اصلی Zigbee قیمت نسبتا بالای تجهیزات مبتنی بر این پروتوکل می باشد که در عمل از ارزش خرید این تجهیزات می کاهد.

پیشنهاد ما:

با توجه به مقایسه های صورت گرفته، استفاده از پروتوکول های غیراستاندارد که عمدتا توسط شرکت های چینی استفاده می شوند مورد تایید نبوده و به هیچ وجه توصیه نمی شوند. اما پیشنهاد ما استفاده از سیستم هوشمند بی سیم مبتنی بر پروتوکل Zwave می باشد. مزیت های این سیستم عبارتست از:

  • هزینه های پایین و بسیار مناسب
  • عدم نیاز به کابل کشی اضافی و حفظ کامل بستر سنتی
  • قابلیت اجرای سریع در ساختمان های موجود
  • عدم تداخل بین روش های کنترل هوشمند و دستی
  • امکان گسترش سیستم در هر زمان
  • گستره وسیع محصولات موجود در بازار و همخوانی آنها با یکدیگر
  • عیب یابی و رفع اشکال سریع

در سال های اخیر شاهد رونق و رشد خانه های هوشمند در ایران هم زمان با سایر نقاط جهان بوده ایم و شرکت های زیادی در این زمینه مشعول به فعالیت شده اند. شرکت هوشمندسازی الکام نمایندگی محصولات باکیفیت بی سیم اروپایی Fibaro و Zipato (مبتنی بر پروتوکل Zwave) را برعهده دارد و مفتخر است تا در این زمینه به هم میهنان عزیز خدمات ارائه دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by wp-copyrightpro.com