خانه هوشمند

خانه هوشمند

خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست؟ تابحال تعاریف مختلفی از خانه هوشمند ارائه شده است. در واقع نمی توان تعریف دقیقی ارائه داد. خانه هوشمند بیشتر به امکاناتش شناخته شده است. امکاناتی که روز به روز در حال افزایش است. اما شاید بهترین تعریفی که میتوان از آن ارائه داد همان واکنش گرا بودن خانه به عوامل محیطی درونی و بیرونی می باشد. بعضی از ویژگی های خانه هوشمند بصورت زیر است:

خانه هوشمند

در خانه هوشمند صحبت از اتصال همه چیز به یکدیگر است.

در ساختمان هوشمند قرار است همه تجهیزات به یکدیگر متصل شوند، سیستم روشنایی، سرمایش گرمایش، تنظیم رطوبت و … همگی در یک سیستم متمرکز به یکدیگر متصل خواهند شد. اگر درباره اینترنت اشیا یا IOT شنیده باشید می توانید شباهت های زیادی بین اینترنت اشیا و خانه هوشمند پیدا کنید. در واقع خانه هوشمند بخشی بزرگ از سیستم اینترنت اشیا خواهد بود که حوزه خانه و ساختمان را در برمی گیرد.

اتصالات تجهیزات در خانه هوشمند

میتوانید از راه دور خانه هوشمند خود را کنترل و مشاهده کنید.

در ساختمان هوشمند می توانید از راه دور خانه خود را ببینید و مدیریت کنید. منظور از مدیریت تنها مشاهده تصویر فضای خانه بوسیله دوربین های مداربسته نیست. دوربین های مدار بسته تنها بخشی از امکانات خانه هوشمند شما خواهند بود. در یک ساختمان هوشمند قادر خواهید بود از مقدار دمای خانه، وضعیت اتصال تجهیزات خانه، میزان رطوبت، حضور اشخاص، حریق احتمالی و … مطلع شوید. اتصال از راه دور به یک سیستم خانه هوشمند می تواند از طریق اینترنت یا sms صورت پذیرد. در صورتی که ارتباط از طریق بستر اینترنت صورت پذیرد، امکانات بیشتری فراهم می شود. در حالیکه در ارتباط از طریق بستر sms پایداری بیشتری تجربه خواهید نمود.

روشنایی منزل شما بوسیله سیستم ساختمان هوشمند کنترل می شود.

کنترل روشنایی از امکانات اصلی سیستم ساختمان هوشمند می باشد. می توانید روشنایی و تمام لامپ های خانه خود را از طریق گوشی و تبلت خاموش و روشن کنید. در خانه هوشمند علاوه بر خاموش و روشن نمودن سیستم روشنایی، می توانید شدت نور لامپ های خود را کنترل کنید. اگه سیستم روشنایی شما اجازه دهد می توانید علاوه بر شدت نور، رنگ نور سیستم خود را تغییر دهید. نورپردازی هوشمند می تواند از زیباترین امکانات ساختمان هوشمند شما باشد. کنترل سیستم روشنایی میتواند بصورت هوشمند و متناسب با ساعات شبانه روز و میزان حضور شما تنظیم گردد.

روشنایی هوشمند

می توانید تمام وسایل برقی و مکانیکی خود را بوسیله خانه هوشمند کنترل کنید.

قهوه ساز، مایکروفر، تلویزیون، جاروبرقی، شیر گاز، تهویه و هر وسیله برقی و مکانیکی دیگری می تواند از طریق سیستم خانه هوشمند کنترل شود. در ساختمان هوشمند خود می توانید برای ساعت روشن و خاموش شدن وسایلتان بصورت خودکار برنامه ریزی کنید. میتوانید از راه دور آنها را کنترل کنید و بر نحوه عملکرد آنها نظارت کامل داشته باشید. با مدیریت بهینه تجهیزات در ساختمان هوشمند میتوانید مصرف برق خود را نیز کاهش دهید.

در ساختمان هوشمند دما و رطوبت منزل بصورت خودکار تنظیم می شود.

آیا شما از آن دسته کسانی هستید که از قبض های بالای برق و گاز خسته شده اید؟ می توانید با واگذارکردن مدیریت سیستم سرمایش و گرمایش خود به خانه هوشمند همزمان هم هزینه خود را مدیریت کنید و هم لذت زندگی در دما و رطوبت دلخواه و مطبوع خود را داشته باشید. خانه هوشمند قابلیت کنترل تمامی سیستم های سرمایشی و گرمایشی شامل کولر آبی، کولر گازی، پکیج، داکت اسپیلت و … را دارد.

کنترل سرمایش و گرمایش خانه هوشمند

سیستم امنیتی خود را در خانه هوشمند داشته باشید.

ساختمان هوشمند امکان پیاده سازی کامل یک سیستم امنیتی را فراهم می کند. انواع سنسورهای تشخیص حرکت، سنسورهای وضعیت در و پنجره به همراه سنسورهای خطی و حضور پکیج کاملی از سیستم امنیتی را فراهم می کنند. چنانچه نگرانی از حضور افراد بیگانه در خانه خود دارید میتوانید محدوده امنیتی جدیدی با خانه هوشمند برای خود تعریف کنید.

میتوانید هر سطحی از ایمنی را در خانه هوشمند فراهم کنید.

محل زندگی ما همواره توسط خطرات محیطی عموما غیرعمد مانند وقوع حریق، زلزله، نشت گاز، نشت آب، منوکسید کربن و … تهدید می شود. اگر بخواهید میتوانید با اضافه کردن گزینه های ایمنی به خانه هوشمند خود، در اولین لحظات وقوع مخاطرات ایمنی، از وقوع آنها مطلع شوید و اقدامات لازم را شروع کنید. توجه کنید که میتوانید همزمان انجام اقدامات لازم به سیستم هوشمند خود واگذار کنید.

سیستم ایمنی خانه هوشمند

سیستم صوتی هوشمند بخشی از امکانات رفاهی شما خواهد بود.

سیستم صوتی هوشمند لذت زندگی  را دو چندان می کند. می توانید همزمان در گوشی یا تبلت خود موسیقی دلخواهتان را play کنید اما موسیقی در سیستم صوتی خانه هوشمند پخش شود. می توانید همزمان که سیستم صوتی خود را فعال می کنید نور و دمای محیط بصورت دلخواه تنظیم گردد.

پرده برقی هوشمند بخشی از امکانات ساختمان هوشمند شما خواهد بود.

استفاده از پرده برقی در  لذت زندگی آسان را چند برابر می کند. با پرده برقی هوشمند می توانید تنظیم روشنایی خانه خود را به پرده برقی خود واگذار کنید. در طول روز با توجه به سطح روشنایی مورد نیاز پرده بصورت خودکار باز و بسته می شود. همچنین در طول شب بصورت خودکار پرده بسته میشود تا دید افراد خارج از خانه به محیط داخل محدود شود.

پرده برقی هوشمند

موارد گفته شده تنها بخشی از امکانات خانه هوشمند هستند. امکاناتی که روز به روز در حال افزایش هستند. همزمان تعریف ساختمان هوشمند هم با افزایش امکانات متفاوت خواهد بود.

مطالب مرتبط:

آموزش هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی بی سیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by wp-copyrightpro.com